AKTIVNOSTI 2018

Domov > Fotogalerije > Albanija - Prokletije,Tabor odraslih planincev 2018 Ostale galerije

Albanija - Prokletije,Tabor odraslih planincev 2018

Zaprta pred zunanjimi vplivi je Albanija skrbno varovala skrivnostnega duha in divjo naravo. Dežela orlov vabi v prelepe naravne parke med gorskimi vrhovi in kristalnimi jezeri.Albanija ima več kot 400km morske obale in njene plaže so raj na zemlji in to smo tudi sami preizkusili.Precejšnji del njene morske obale meji na toplo Jonsko morje preostanek njen severni del pa pripada Jadranskemu morju.Albanija je dežela prijaznih in gostoljubnih domačinov,pravljične in razgibane pokrajine,neverjetne zgodovine in tradicije,mračnih zgodb krvnega maščevanja in rajskih divjih plaž.Dežela orlov je pravo doživetje nasprotij.Trop ovac in bleščeč mercedes si delita staro luknjasto cesto ,ki pelje od tradicionalne vasice do mondenih hotelov na peščenih plažah.Albanija je eden najbolj versko strpnih kotičkov pod soncem ,kjer muslimani ,pravoslavci in katoliki živijo složno eden zraven drugega že dolgo vrsto let. Na naš planiski tabor smo se tokrat prvič podali z letalom in sicer do Podgorice v Črni gori od koder je sledil  avtobusni prevoz do vasi Boge v Albaniji.Naslednji dan sta sledili planinski turi na prelaz Thore in na vrh gore Radohines.Prenočili smo v vasi Thet,kjer smo si ogledali istoimenski narodni park,njegov kanjon in jezero (modro oko.)Še enkrat smo prespali v vasici Thet kot prejšnji večer.Zjutraj je sledila daljša planinska tura do Maja Jezerces 2694m najvišji vrh Prokletij in lažja seveda krajša tura preko prelaza do doline Valbona na drugi strani kjer smo prespali.Naslednje jutro smo se odpeljali proti kraju Fierze ,kjer smo se vkrcali na trajekt in se z njim odpeljali po jezeru do mesta Koman in dalje pod jez velike hidrocentrale.Sledil je prevoz do starodavnega mesta Kruje in njegov ogled ter prenočevanje v hotelu v Tirani.Zjutraj smo si ogledali glavno mesto in se z gondolo odpeljali v narodni park Dajti nad mestom.Popoldne je sledil prevoz v Skadar in njegov ogled ter prenočevanje po tradicionalni albanski večerji z njihovo glasbo.Zjutraj je sledil prevoz do vasi Lepushe v bližino Črne gore in planinska tura na Vajusho tudi Talijanko 2059m visoko prav na državni meji .Naslednje jutro smo se le še odpeljali do Podgorice na letališče in se po uri letenja vrnili na Brnik.Tabor je dobro uspel s pomočjo albanskih in domačih vodnikov z dobro pred pripravo ,seveda pa smo tudi udeleženci ,ki smo že utečena ekipa pokazali veliko mero prilagodljivosti v nam tako neznani deželi.

Datum: 14.09.2018

Skupina udeležencev na vrhu Talijanke - Vajusha 2059m visoko na meji med Črno goro in Albanijo obdani z vencem gora skupaj imenovanih Prokletije.

Previdnost je vseskozi potrebna na divjih neoznačenih in nevarovanih poteh na celotnem področju Prokletij.

Skupin planincev daljše planinske ture preči ledenik na poti do vrha gore Radohines 2570m visoko.

Prenos in razvod električne energije po Albansko. (PRAKTIČNOST NA VSAKEM KORAKU...).

Osvežitev med potjo v hladnem, bistrem gorskem potoku.

Vožnja s trajektom po umetnem akumulacijskem jezeru Koman zaradi velike hidroelektrarne.

Ogled centra Tirane glavnega mesta Albanije.

Velik spomenik albanskemu junaku Skenderbegu v središču Tirane.

Skupinska fotografija vseh udeležencev tabora ob zapuščanju Albanije pred spomenikom vodje upora hribovskih plemen proti režimu v prejšnjem stoletju.

Pred bunkerjem v planinski vasi Lepushe.