AKTIVNOSTI 2018

Domov > Fotogalerije > Kamniški dedec 1583 m Ostale galerije

Kamniški dedec 1583 m

V nedeljo 10. 6. 2018 je bilo vreme ponovno kot naročeno. Toplo jutro, polno sonca je klicalo po potepu v gore. Osem se nas je iz Šoštanja odpeljalo čez Črnivec, v krasno dolino Kamniške Bistrice. Naš tokratnji cilj je bil Kamniški Dedec, 1.583 visoka gora, ki se nahaja na začetku oz. koncu grebena Zeleniških špic. Štartali smo pri Domu v Kamniški Bistrici (601 m) in kaj hitro prišli v čudovit senčen gozd, kjer nas je kmalu oznaka za Kamniško sedlo usmerila desno. Pot se je pričela strmo vzpenjati, zaradi namočenosti terena pa je bila potrebna precejšnja previdnost, saj so bile korenine in skale zelo spolzke.  Po nekaj minutni hoji nas je pot pripeljala do razpotja v Klinu. Markirana pot na Kamniško sedlo gre  levo navzgor, mi pa smo se usmerili desno, na neoznačeno pot, ki je bila zelo dobro shojena in vidna. Tukaj smo srečali kar precej možicljev, ki so dobili še kakšno »dodatno nadstropje«. Po precej dolgem in strmem vzponu ter prečenju hudournika smo prišli do lovske koče, kjer smo naredili prvi daljši postanek. Ob čudovitem pogledu na naš cilj desno, ter levo na Brano, Kamniško sedlo in Planjavo, smo si privoščili malico. Pot smo nadaljevali po lepo shojeni poti, ki je postopoma postajala vse strmejša in zahtevnejša.  Nevarnost zdrsa ob mokrem terenu je bila tukaj precejšnja, v nadaljevanju pa  je strmina rahlo popustila. Nadaljevali smo po krasni grebenski poti, še vedno v zavetju še kako dobrodošle sence. V bližini skalnatega skoka smo pustili palice in kmalu smo ponovno zagrizli v kolena, pot se je strmo vzpela, tik pod vrhom pa nas je pričakalo še nekajminutno poplezavanje. Na dokaj prepadnem vrhu z mogočnim razgledom na okoliške vršace Kamniško Savinjskih Alp smo se zadržali kar lep čas. Da moramo nazaj v dolino, so nas opozorile vedno temnejše megle, ki so se začele ovijati okoli najvišjih vrhov.  Po začetnem strmem spustu, ki smo ga na trenutke skoraj vsi občutili tudi na naši »tazadnji«, smo po grapi hudournika, ki je premogel še nekaj manjših tolmunčkov, prispeli nazaj do Doma v Kaniški Bistrici. Sledilo je druženje in uživancija ob hladni »pijački«. Spet en krasen izlet.

Datum: 12.06.2018
Avtor: Štumberger Andreja

SKUPINICA VSEH UDELEŽENCEV NA VRHU kAMNIŠKEGA DEDCA 1583 m VISOKO.