AKTIVNOSTI 2018

Domov > Fotogalerije > Slavnik 1028m Ostale galerije

Slavnik 1028m

Slavnik je slaven po razgledu in pisanem cvetju. Z vrha Slavnika se razprostira razgled do Nanosa in Trnovskega gozda ,Alp in Dolomitov,Istre in morja,vplivi teh pokrajin pa se razkrijejo,če pogledamo na okoliške travnike in v gozd.Tu lahko odkrijemo pravo mešanico gorskega in mediteranskega rastlinstva,posebnost edinega tisočaka v tem delu Slovenije. Slavnik je zadnji vrh nad 1000m na Slovenski planinski transverzali ,ki poteka od Maribora do Jadranskega morja.Slavniku domačini pravijo tudi primorski ali istrski Triglav.Slavnik se spogleduje s toplim morjem na eni in hladno gorato notranjostjo na drugi strani.Če se na Slavnik povzpnemo z morske strani iz Podgorja v gozdu srečamo toploljubne drevesne vrste ,kot so črni gaber ,puhasti hrast in mali jesen.Na severni strani nas pot vodi iz Hrpelj in Skadarščine od koder smo se tudi mi uspešno povzpeli pa nas spremljajo hladnoljubne drevesne vrste predvsem bukev,veliko pa je tudi iglastega gozda,ki priča o intenzivni pogozditvi golega krasa v preteklosti.Slavnik nam kaže gorsko - morski obraz z običajno šibkim do močnim vetrom na njegovem golem vrhu.Edini naravni travniki v Sloveniji so pod gozdno mejo v Alpah ,drugod so jih z izsekavanji gozdov ustvarili ljudje.Po okrepčilu v koči tik pod vrhom smo pričeli s spustom na južno stran proti Podgorju in naprej vse do Hrastovelj ,kjer nas je čakal prevoz proti domu.Med spuščanjem pod kraški rob smo kar nekajkrat prečili zelo obremenjeno progo s pogostimi vlakovnimi kompozicijami,ki smo jih opazovali kako so se vzpenjale proti vrhu kraškega roba.Med potjo smo se ustavili pred podružnično cerkvijo Sv. Helene iz konca XV stol.in predelane v začetku XVIII stol. sedaj pa ogrožene zaradi bližine zelo pomembne železniške proge.Po prijetni hoji smo kmalu prispeli do vasice Hrastovlje ,ki je postala znana po letu 1949 ,ko so pod ometom njene taborne podružne cerkvice odkrili freske z motiviko Mrtvaškega plesa.Tabor s podružno cerkvijo sv. Trojice je zrasel na mali skalni vzpetini nad vasjo v šestnajstem stol. za obrambo pred Turki pa tudi za zaščito prebivalstva  v kasnejših beneško - avstrijskih vojnah. Tu smo zaključili lep spomladanski društveni izlet po narodnem parku razglašenem leta 1992 za sam vrh in okolico Snežnika.

Datum: 24.03.2018

Skupina planincev PD Šoštanj pred Tumovo kočo tik pod vrhom Slavnika 1028m visoko nad morjem.