AKTIVNOSTI 2018

Domov > Fotogalerije > Mrzlica Ostale galerije

Mrzlica

Mrzlica (1119m) je vrh v osrednjem severnem delu Posavskega hribovja med Čemšeniško planino in dolino Savinje ter Celjsko kotlino in Zasavjem.Na severozahodu pod vrhom je planinski dom.Na Mrzlici so prvo kočo postavili 1899,sedanji "Planinski dom na Mrzlici " pa je bil zgrajen 1963.Severna pobočja so večinoma porasla z bukvijo.Na južnih in zahodnih pobočjih so krčevine s travniki in pašniki,ki segajo vse do vrha planine in so domnevni ostanki nekdanjih pašnih planin.Pobočja so naseljena s samostojnimi kmetijami ali v obliki gručastih zaselkov do nmv. 800m.Mrzlica je v zadnjih nekaj letih postala izredno priljubljena izletniška točka ,posebej za obiskovalce iz Savinjske doline in Zasavja.S svojimi 1122m nadmorske višine je druga najvišja gora zasavskega hribovja in iz nje je tako,tako kot s Kuma izjemen razgled,saj so vsi bližji vrhovi precej nižji.Po nekaterih podatkih naj bi bila koča na Mrzlici celo najbolj obiskana planinska postojanka v slovenskem sredogorju v kar smo se lahko sami prepričali saj je bila koča polna ,kljub zelo neprijaznemu vremenu v času našega obiska.Osebje se je zelo izkazalo s hitro in dobro postrežbo raznolikih stvari.Kočo upravlja planinsko društvo Trbovlje in nudi okoli 70 ležišč v večih sobah.Tudi za najmlajše je poskrbljeno,saj so na travniku pred kočo številna igrala,ki so dobro vzdrževana.Koča sama je nekoliko pod vrhom Mrzice ( okrog 30m) in na vrh vodi strma pot skozi gozd.Na vrhu je razgledna plošča ,ki nam omogoča dobro orientacijo.Na Mrzlico vodi več planinskih poti iz Prebolda,Šempetra v Savinjski dolini,iz Trbovelj in tudi iz Zabukovice od koder smo prišli tudi mi ,vse pa trajajo cca. 3 ure zmerne hoje.Kadar vreme ni oblačno ali gosta megla kot v našem primeru je z vrha Mrzlice širok razgled.Na vzhodu vidimo Gozdnik ,Šmohor,Boč in Donačko goro,od vzhoda proti jugu se dvigajo Kopitnik ,Kozje,Lisca,Bohor,Gorjanci in Kum,z juga proti zahodu pa Snežnik,Javornike,Nanos in Julijce,od zahoda proti severu pa so Dobrovlje,Golte,Raduha,Peca...Pod nami na severu Savinjska dolina s Polzelo,Braslovčami,Preboldom in Žalcem,na jugu so revirji s Hrastnikom in Trbovljami ter na vzhodu dolina Rečice proti Laškem...

Datum: 07.01.2018

Na startu poti v ozadju Kamnik.