Domov > Fotogalerije > Pivka - Kršičevec 1091m Ostale galerije

Pivka - Kršičevec 1091m

Na letošnjem prvomajskem izletu smo obiskali Pivško.Omenjeni hrib leži severovzhodno od mesta Pivka od tod dobrih deset kilometrov oddaljena kraška vas Jurišče pa je bila naše izhodišče poti proti vrhu Kršičevca 1091m nmv.

Okolica vasi Jurišče nudi popotniku možnost doživetij.Vas s svojo zanimivo lego na vrtačastem kraškem svetu ob vznožju Javornikov obdana s travniki in gozdovi predstavlja za popotnika zanimivo izhodišče.Vas obdajajo številne kraške lepote in zanimivosti od vrtač ograjenih s kamenjem do travnikov in pašnikov na katerih se pasejo drobnica in konji.Reja drobnice je ponovno zaživela in poživila podobo vasi.Kljub navidez skromni kraški naravi nam Jurišče s svojo okolico nudi veliko.Pot nas je na začetku vodila zložno navzgor med kraškimi travniki vse do južnega vznožja hriba.Malenkost bolj navkreber in večji del po gozdu smo nadaljevali vse do vrha hriba ,ki tvori lepo travnato planoto in je tudi dober razglednik.Od tod se vidi vse do Dolomitov na zahodu,Julijskih in Kamniško -Savinjskih Alp na severu ,Učke in Snežnika na jugu.Gostoljubni domačini so malo pod vrhom pripravili prostor z gostinsko ponudbo.Dober golaž s polento in osvežilna pijača je teknila vsem ,ki so se za to odločili.Malce nižje na vzhodnem pobočju Kršičevca leži Mrzla jama v kateri se je med drugo svetovno vojno zadrževal in pisal pesmi naš rojak Karel Destovnik - Kajuh pred svojim odhodom med partizane v slavno 14.divizijo,ki jo je kmalu nesrečno zapustil.Po povratku v vas Jurišče smo obiskali turistično kmetijo Pri Cunarju.To je bil dobrodošel postanek v klasični vaški gostilni ,ki jih je žal vedno manj.Ob koncu zanimivega dne smo obiskali še bližnji Eko muzej Pivških presihajočih jezer.Krajinski park Pivška presihajoča jezera leži v kotlini ,kjer se rodi burja.Igra vode,kamna in preplet človeka prikaže naravno in kulturno dediščino v najlepši obliki.Prijazna uslužbenka muzeja Eva nam je povedala veliko zanimivega o kraškem svetu in njegovih pojavih ogledali pa smo si tudi zanimiv film v prijetni dvoranici v mansardi novega prijetnega muzeja o Pivki in njeni okolici.Vseh 35 udeležencev izleta je preživelo lep prazničen dan v nam ne toliko znanem predelu Slovenije.

FOTOGALERIJA

Datum: 01.05.2017

Jutranji zbor pohodnikov v centru vasi Jurišče.