Domov > Fotogalerije > Evropska peš pot E6, Turjak - Predgozd Ostale galerije

Evropska peš pot E6, Turjak - Predgozd

Letošnjo etapo po evropski pešpoti E6 smo pričeli v Turjaku pri Velikih Laščah in končali po kakšnih petih urah umirjene hoje v zelo prijetnem vremenu v kraju z imenom Predgozd.Po jutranji kavici v naselju Turjak le streljaj od znanega istoimenskega gradu in po še zadnji nabavi pijače v bližnji trgovini za cel dan ,saj ob poti ni več pravih postojank smo se odpravili v smeri proti Kočevju,kjer kmalu zavijemo desno in se pridružimo gozdni učni poti in si pri Volčjih  jamah ogledamo spominsko obeležje iz druge svetovne vojne ,kjer so na predvečer zmage 4. maja 1945 mučili in ubili šestindvajset partizanov iz ljubljanskih zaporov in njihovih simpatizerjev ,ter jih zmetali v tako imenovani Volčji jami ,da so zakrili svoj  zločin.Pot smo nadaljevali skozi Mali Osolnik do cerkve Sv. Jakoba in Veliki Osolnik ,kjer zavijemo levo od cerkve Sv. Lenarta,za nami pa je čudovit razgled na okoliške hribe in oddaljene Karavanke ter Kamniško- Savinjske Alpe.Ob cerkvici si privoščimo daljši počitek za prigrizek in uživamo na soncu ter prijetnih razgledih po okolici.Pot nas naprej vodi proti vasi Laze ,sledi spust proti Robu,ter nato proti Osredku.Steza ,ki na nekaterih odsekih poteka po strmih pobočjih se na koncu dvigne na planjavo pred Osredkom .Sledil je spust in prečkanje nekaj vasi s prav posrečenimi imeni,ki pa hitro izginejo v pozabo ,saj je prijetneje opazovati naravo ,ki se prebuja po dolgi zimi in suši v zadnjem mesecu ,nekaj dežja pred dvema dnevoma pa jo je popolnoma oživilo.Kar prehitro smo prispeli do Predgozda,kjer nas je že čakal naš šofer s svojim mini busom.Evropski pešpoti E6 in E7 naj služita razumevanju in sodelovanju med ljudmi in narodi je zapisano na križišču evropskih pešpoti E6 in E7 na Predgozdu (815m). To je tudi edino veliko evropsko križišče teh dveh poti in to ravno na majhnem slovenskem prostoru.Pešpot E6 vodi s severnega hladnega Baltika  v Predgozd  ter naprej proti toplemu jugu na Jadransko morje in še naprej do sončne Grčije.Evropska pešpot E7 povezuje Atlantik s Črnim morjem.Slovenski del pešpoti se imenuje ,,od Soče do Mure " in je bil dan namenu prav v križišču  v Predgozdu  12.septembra leta 1986.Prav na ta dan so se v Predgozdu zbrali predstavniki vseh celin sveta.

Ob koncu zanimivega pohoda smo obiskali še bližnjo vas Rašica,kjer naj bi se leta 1508 rodil veliki protestantski duhovnik ,pisatelj in prevajalec Primož Trubar.Na Trubarjevi domačiji je lepo obnovljen mlin na vodni pogon,v sosednji hiši je urejena prijetna gostilnica z nekaj predmeti iz časa Trubarjevega ustvarjanja,ki ga vse premalo cenimo v sedanjem času.

FOTOGALERIJA

Datum: 08.04.2017

Skupinska fotografija udeležencev letošnje E6 poti v Turjaku pri Velikih Laščah.